Take a fresh look at your lifestyle.

آشنایی با خواص آویشن

843

آویشن در پیشگیری از:

تجمع خلط و شدت سرفه و التهاب مجاری تنفسی؛

بروز علایم گوارشی  بیماری روده تحریک پذیر

موارد مصرف

 1- پیشگیری

در عفونتهای تنفسی منجر به افزایش ترشحات و تخلیه سریع تر آنها شده و با کاهش شدت سرفه ها از التهاب مجاری تنفسی جلوگیری می کند. در بیماران با روده تحریک پذیر IBS منجر به کاهش علایم گوارشی می گردد. منجر به کاهش تجمع باکتری ها در دهان می گردد.

۲-درمان

کاهش سرفه های خشک و شدید در برونشیت و سیاه سرفه {(کمکی) (خوراکی، بخور و موضعی) }. افزایش رقت خلط در آسم و آمفیزم COPD {(کمکی) (خوراکی، بخور و موضعی) . کاهش علایم گوارشی در بیماری روده تحریک پذیر IBS ;(کمکی) خوراکی و موضعی) } . در مان کرم آنکیلوستوم (کمکی) (خوراکی) }. تداخلات دارویی: تداخل دارویی واضحی گزارش نشده است.

مصرف در دوران بارداری: بعلت اثرات سقط آوری مصرف آن باید با احتیاط و در مقادیر کم و کوتاه مدت از فرآورده های غیر تغلیظ شده باشد.

مصرف در دوران شیردهی: از فرآورده های غیر تغلیظ شده با احتیاط و کوتاه مدت مصرف گردد.

خواص آویشن کوهی:

اسانس آویشن کوهی ضد عفونی کننده و خلط آور می باشد. از آویشن کوهی در درمان کم اشتهایی، سوء هاضمه، اسهال و ناراحتی صفراوی استفاده می کنند. برای رفع خستگی عصبی، ضعف عمومی بدن، و بیماریهای جنسی می توان از دمکرده یک قاشق از آویشن در هر فنجان آب مورد استفاده قرار داد. اویشن کوهی محرد، کمک کننده به

سایر فواید

هضم غذا، تسکین دهنده رماتیسم، مدر، تنظیم کننده عادت ماهانه و دافع کرم بوده و از این خوراکی در درمان سرگیجه، سرفه، گلودرد، آسم، سوءهاضمه، اسهال و اضطراب استفاده می شود. برای درمان ترشحات سفید رحم، زخم واژن و دهانه رحم ۵۰ گرم از آویشن را در چهار لیوان آب جوشانده و بعد آن را از صافی گذرانده و بوسیله پوار به درون واژن تزریق نمائید.

درمان بیماری مثانه

به منظور درمان بیماری های مثانه، تکرر ادرار و همچنین سوزش ادرار می توانید ۲ قاشق مرباخوری از پودر آویشن را در یک استکان آب جوش دم کرده و در صورت عدم مبتلا به دیابت آن را باشکر شیرین نموده و سپس میل نمائید. (این دستور را هر روز در ۳ نوبت انجام دهید. برای التیام زخم ها از کمپرس آویشن جوشیده شده استفاده نمائید.

برای رفع آفت دهان بمقدار یک قاشق غذاخوری از آویشن کوهی را در نیم لیوان آب جوشانده و چند مرتبه در دهان نگه دارید تا اثر آن را مشاهده کنید. دم کرده تند و خوشبوی آویشن بعلاوه اکلیل کوهی در ۴ لیوان آب برای پوست بسیار مفید و شاداب کننده است، این دمکرده را بلافاصله پس از دم کشیدن باید مصرف نمود. برای جلوگیری از ریزش موها و تقویت آن در حدود ۱۵ الی ۲۵ گرم از آویشن را در یک لیتر آب جوشانده و به صورت یک روز در میان بر روی موها می مالند.

توجه

آویشن کوهی مثل آویشن شیرازی دارای عطر خوبی و از آن برای معطر کردن گوشت چرخ کرده و گوشت شکار به کار می رود. این آویشن یک داروی عمومی است و برای مصرف درمانی سرشاخه های آن را در اوایل گل دهی (تیر و مرداد) در وسط روز جمع آوری کرده و در سایه یا بطور دسته ای در محلی که هوا کوران داشته باشد، آویزان می کنند تا وقتی که گیاه خشک شد و بعد به مصرف می رسانند. این گیاه معطر بوده و طعم تلخی دارد، گیاه خشک شده حاوی ۴ درصد اسانس روغنی و عصاره های تلخ و ۸ در صد تانن می باشند.


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 10 =