Take a fresh look at your lifestyle.

بیماری دیابت

149

حقایقی در مورد بیماری دیابت

مرض قند یک بیماری است که با افسانه، تصورات غلط و نیمه حقیقی در هم آمیخته است. بسیاری از افراد باور دارند که این بیماری فقط گریبانگیر کودکان می شود، یا تنها درمان آن، تزریق انسولین است.

هیچ یک از این باورها حقیقت ندارند. اکثر قریب به اتفاق مبتلایان به دیابت، میانسالان و یا مسن ترها هستند. اغلب آنها انسولین تزریق نمی کنند، بلکه با تغییراتی در رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی معالجه می شوند. در مورد بعضی ها ممکن است داروهای خوراکی هم تجویز شود.

برخی از ما آگاهی نادرستی داریم و تصور می کنیم که دیابت به طریقی با قند ارتباط دارد و ممکن است فکر کنیم که به خاطر خوردن شیرینی زیاد به وجود می آید. این فقط نیمی از واقعیت است. مشخصه این اختلال پیچیده و راز آلود، میزان غیر عادی بالای قند در خون است؛ اما مطمئنا کسی نمی تواند با زیاد خوردن آبنبات، شیرینی و خوراکی های شکردار به آن مبتلا شود. شاید بزرگترین سوءتفاهم، این باور باشد که فقط یک نوع دیابت وجود دارد. در واقع دو نوع مرض قند وجود دارد که گروه های کاملا متفاوتی را مبتلا می سازند و الگوی علایم و عوارض و همچنین درمان کاملا متفاوتی دارند.

اما پیش از آنکه بتوانیم اختلاف بین این دو نوع دیابت را (که با عنوان دیابت وابسته به انسولین و دیابت غیر وابسته به انسولین شناخته می شوند) درک کنیم، باید اطلاعات بیشتری درباره عامل مشترک آنها که بر اساس نامشان انسولین است، کسب کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =