Take a fresh look at your lifestyle.

تفاوت زنان و مردان در فهم زبان بدن

713

 به طور کلی می توان گفت خانم ها بسیار تیز تر از آقایان هستند. این همان مفهومی است که از آن به عنوان حساسیت زنانه یاد می شود. خانم ها، هم یک توانایی ذاتی برای فهم پیام های غیر کلامی دارند، هم توجه بیشتری به جزییات نشان می دهند به همین دلیل است که مردان کمتر می توانند به همسرانشان دروغ بگویند و لو نروند.

تحقیقات نشان می دهد که مغز زنان برای صحبت در چندین حوزه سازماندهی شده است. معمولا هر زنی، در یک لحظه می تواند در مورد چند موضوع بی ربط با هم حرف بزند. او می تواند در هنگام حرف زدن با تلفن، تلویزیون تماشا کند و در عین حال به گفت و گوی دومی که پشت سرش در جریان است نیز گوش بدهد و قهوه اش را هم بنوشد. زنان در یک گفت و گو می توانند از پنج لحن صدا برای تغییر موضوع یا تأکید روی برخی نکات استفاده کنند. در حالی که بیشتر مردان فقط سه نوع از این لحن ها را می توانند تشخیص دهند.

در واقع زنان برای پی بردن به زبان بدن از استعداد زیادی برخوردارند و زبان بدن را به خوبی می فهمند و در این زمینه عملکرد بهتری نسبت به مردان دارند زیرا زبان بدن زبان احساسات و عواطف فرد است و زنان به دلیل داشتن احساسات و عواطف قوی نسبت به مردان در پی بردن به زبان بدن مستعدتر هستند اما مردان قادر نیستند همه ظرافت های کلامی و زبان بدن را درک کنند و در نتیجه گاهی اوقات پیام را به درستی دریافت نمی کنند.

قوانین درک زبان بدن

آنچه در هر موقعیتی می بینید و می شنوید الزاما بازتاب رفتارها و تفکرات واقعی افراد نیست. شما باید از سه قانون زیر پیروی کنید تا همه چیز را درست متوجه شوید و پیام واقعی صحبت ها و حرکات طرف مقابل را به درستی درک کنید.

پیام های بدن را بصورت یک مجموعه بخوانید.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که م ممکن است فرد مبتدی در خواندن ) زبان بدن انجام دهد، این است که یک ها حرکت را جداگانه و بدون در نظر – گرفتن سایر حرکات همراه آن و شرایط محیطی تحلیل کند. به عنوان مثال خاراندن سر، بسته به اینکه هم زمان با آن چه اشارات یا حرکاتی در حال وقوع است می تواند معانی متفاوتی داشته باشد از جمله عرق کردن، شک و تردید، شوره سر، بی حواسی و فراموشکاری یا دروغگویی.

زبان بدن هم مانند هر زبان کلامی، از کلمات، جمله ها و علایم نقطه گذاری خاص خود تشکیل شده است. هر ژست یا حرکت، مانند یک کلمه است و می تواند معانی متعددی داشته باشد و وقتی این حرکت با حرکت دیگری ترکیب شود جمله ای می سازد که می توان معنی کامل آنرا فهمید و با قطعیت احساسات و گرایشات فرد را در یافت. پس همیشه برای خواندن دقیق زبان بدن دیگران، دنبال مجموعه ی حرکات باشید.

۲-به سازگاری زبان بدن و کلام توجه کنید

تحقیقات نشان میدهد که پیام های غیر کلامی پنج برابر بیش از پیام های کلامی اهمیت دارند و اگر این دو با هم سازگار نباشند افراد به ویژه زنان، بیشتر به پیام غیر کلامی توجه می کنند و گفتار را کنار می گذارند. به عنوان مثال فردی که از ازدواجش اظهار رضایت می کند و از خوب بودن روابط با همسرش سخن می گوید اما در حین صحبت با حلقه ازدواجش بازی می کند و آن را از انگشتش بیرون می آورد و دوباره به انگشت می کند، در واقع یک نوع تناقض میان گفته ها و رفتارهایش | دیده می شود که می تواند ناشی از مشکلات \ زناشویی آن شخص باشد. مشاهدهی دقیق مجموعه ی حرکات و همخوانی زبان کلام با زبان بدن، در واقع کلید تعبیر و تفسیر دقیق نگرش دیگران از طریق زبان بدن است.

۳-حرکات را براساس موقعیتی که فرد در آن قرار دارد تفسیر کنید

همه ی ژست ها و حرکات باید مطابق موقعیتی که در آن رخ می دهد، بررسی شوند. مثلا اگر شخصی در یک روز سرد زمستانی دست به سینه در حالی که پاهایش را روی هم انداخته روی صندلی پارک نشسته و چانه اش هم پایین باشد، به معنی آن است که او سردش است نه اینکه در موقعیت دفاعی قرار دارد. اما اگر همین شخص با این حالات، رویصندلی برای مذاکره در مورد خرید یک محصول که شما قصد فروش آن را دارید نشسته باشد، حرکت او به این معنا است که نسبت به پیشنهاد شما احساس منفی دارد و احتمالا پیشنهاد شما را قبول نخواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − ده =