Take a fresh look at your lifestyle.

مهارت های روانشناسی در جامعه

152

مهارتهای زندگی

تعریف مهارت های زندگی

مهارت هایی هستند که به ما کمک می کنند تا در موقعیت های مختلف عاقلانه و صحیح رفتار نموده و بدون ناراحتی و عصبانیت، مشکلات پیش آمده را حل کنیم و از این طریق موفقیت های بیشتری را در زندگی به دست بیاوریم.

اهداف مهارت های زندگی

ایجاد رغبت و انگیزه در فرد برای حرکت از ناتوانی و ضعف به سوی استقلال و خودشکوفایی

 بالا بردن قدرت حل مسئله و تصمیم گیری در افراد.

تقویت روحیه ی مسئولیت پذیری و دفاع از حقوق خود هنگام ارتباط با سایر افراد

تقویت اعتماد به نفس

و تقویت ارتباط با دیگران و توانایی قدرت نه گفتن به خواسته های نامناسب دیگران.

 تقویت روحیه ی همکاری و مشارکت

 جلوگیری از رفتارهای زشت و غیر اجتماعی

 کنترل احساسات و هیجانات

بالا بردن بهداشت و سلامت روان افراد

نقش خانواده در آموزش مهارت های زندگی  

 خانواده نقش مهمی در آموزش مهارت های زندگی دارد به طوری و که نحوه ی تربیت کودک، موفقیت و و یا شکست او را در بزرگسالی او مشخص می کند.

توانایی ها، احساسات و رفتار افراد تحت تأثیر اتفاقاتی است که افراد در دوران کودکی تجربه کرده اند.بهتر است آموزش این مهارت ها از دوران کودکی شروع شود چون کودک در این دوران، آمادگی زیادی برای دریافت دارد. و خانواده برای آموزش بهتر مهارت ها باید نیازهای متفاوت کودک، از جمله: محبت و آرامش را برای او تأمین کند.و خانواده باید جایگاه مناسبی برای بیان احساسات و نیازهای فرد باشد و زمینه را برای رشد و شکوفایی استعدادهای او فراهم کند.و خانواده باید مکانی برای رشد اخلاقی، اعتقادی و علمی افراد باشد.

نقش مدارس  در آموزش مهارت های زندگی

اجرای برنامه ی آموزش مهارتهای زندگی در مدارس، به دانش آموزان کمک می کند تا با مسائل و مشکلات زندگی و نحوه ی مقابله با این مشکلات آشنا شوند.

معلمان آگاه و توانا می توانند با آموزش این مهارت ها به دانش آموزان، استعدادهای آنان را شکوفا کنند. : دانش آموزان با یادگیری این مهارت ها در مدارس، خود را برای شرکت در فعالیت های گروهی آماده می کنند. و معلمان و مربیان در آموزش این مهارت ها علاوه بر دادن اطلاعات لازم، باید این مهارت ها را به صورت عملی با دانش آموزان تمرین کنند.و لازم است معلمان در آموزش این مهارت ها، به طور هدفمند و درست دانش آموزان را هدایت کنند و خود به عنوان الگو باید توانایی لازم را در این مهارت ها داشته باشند. : اگر والدین و اولیای مدرسه هم زمان با تغییر در زندگی افراد، شیوه های مختلفی را برای آموزش مهارت های زندگی به کار ببندند دانش آموزان این مهارت ها را به خوبی یاد می گیرند.

نکته: هر چه فاصله خود واقعی و خود آرمانی یعنی آنچه که هستیم با آن چه که می خواهیم باشیم بیشتر باشد، اعتماد به نفس کمتری خواهیم داشت و هر چه خود واقعی خود را بیشتر پذیرفته باشیم اعتماد به نفس بیشتری خواهیم داشت.

ادامه مطلب……

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 4 =