Take a fresh look at your lifestyle.

کتاب نوآوران (فصل دوم)

158

مخترعان نابینا و سرمایه گذاران یک چشم

گزینش ایده

در سال ۲۰۰۱، دین کامن انقلابی در تکنولوژی به راه انداخت که استیو جابز آن را به اندازه کامپیوتر شخصی مهم می دانست. جف بزوس بنیانگذار آمازون میگوید «شهرها پیرامون صنعت ساخته می شوند». جان دوئر سرمایه گذار معروف، پیش بینی کرد که این محصول، از اینترنت مهمتر خواهد شد و شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیرش “کلینر  پرکینز کافیلد”  و بایرس ۸۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه گذاری کردند. این محصول سگوی (segway) بود، یک اسکوتر برقی دسته دار خود متعادل دوچرخ! اما این کار ناموفق بود.

ساینفیلد یکی از محبوب ترین سریال های تلویزیونی در تاریخ بود. زمانی که جری ساینفیلد و لری دیوید ایده کلی این برنامه را خلق کردند، مدیران شبکه نه آن را فهمیدند و نه دوست داشتند. در تست آزمایشی، مخاطبان از آن بیزار بودند. اپیزودهای آزمایشی دریافت ضعیفی داشتند و برنامه تقریبا لغو شد. اما یکی از مدیران چیزی را دید که دیگران ندیدند و برای ساختن اپیزودهای بیشتر تلاش کرد. ساینفیلد پشتکار به خرج داد و تبدیل به محبوب ترین برنامه کمدی در آمریکا شد و درآمدی ۱ میلیاردی بدست آورد.

چالش خلاق بودن، تنها تولید ایده نیست و در گزینش ایده احتمال وقوع دو نوع خطا وجود دارد:

مثبتهای کاذب: اعتقاد به اینکه ایدهای می تواند موفق شود و اشتباه باشد. به طور مثال سگوی یک مثبت کاذب بود.

منفی های کاذب: رد کردن ایده ای که معلوم شود درست بوده است. ساینفیلد یک منفی کاذب بود.

مواد زیر می تواند کمک کند تحت تاثیر مثبتهای کاذب قرار نگیریم:

  1. مراقب اعتماد به نفس زیاد از حد باشید
  2. بدانید کی بینشها کار می کند و کی نه
  3. به دنبال نوع درست اشتیاق بروید
  4. به دنبال تولید انبوه کمی باشید

موارد زیر می تواند کمک کند تحت تاثیر منفی های کاذب قرار نگیرید:

  1. دنبال بازخورد از همتایان خود باشید
  2. برای رسیدن به فکر خلاقانه طوفان فکری راه اندازید
  3. از تجارب مختلف استفاده کنید

۱.مراقب اعتماد به نفس زیاده از حد باشید

اعتماد به نفس زیادی یک انحراف روان شناختی شناخته شده است که در تمام حوزه های زندگی یافت می شود. مطالعات در حوزه های مختلف نشان داده است که اکثریت افراد مهارت ها و شانس موفقیت خود را بالاتر از حد متوسط می بینند. در یک مطالعه، از ۳۰۰۰ نفر صاحبان صنایع کوچک خواسته شد تا به شانس موفقیت خود از یک تا ده نمره بدهند. به طور متوسط، آنها شانس موفقیت کسب و کار خود را ۱/۸ نمره دادند اما به کسب وکارهای مشابه نمره ۹/۵ دادند.

مبتکران، کارآفرینان و خلاقان به شدت مستعد پیدا کردن اعتماد به نفس زیادی هستند، به سه دلیل:

 هیجان ایجاد یک چیز جدید اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

افراد خلاق به واسطه سلیقه و ترجیحات شخصی دچار سوگیری می شوند و مخاطبان و مشتریان خود را نادیده می گیرند.

افراد خلاق مستعد دچار شدن به سوگیری تاییدی هستند یعنی توجه خود را بر نکات مثبت می گذارند و بازخوردهای منفی را نادیده می گیرند یا حداقل کوچک می شمارند.

اعتماد به نفس زیادی می تواند یک نیروی مثبت باشد که به مبتکران قدرت شروع یک کار جدید را بدهد. همزمان، این پتانسیل را دارد که خلاقیت را در مسیر اشتباه قرار دهد.

 ۲.بدانید کی بینش کار می کند و کی نه

 زمانی که استیو جابز برای اولین بار از سگوی استفاده کرد شهودی قوی داشت و معتقد بود این ماشین دنیا را تغییر خواهد داد. جابز برای بینش خود که در طول زندگی اش به او خدمت کرده بود شهرت داشت. چرا او در مورد سگوی اشتباه کرد؟

دو نکته مهم در مورد بینش وجود دارد:

  • بینش نیازمند تخصص در آن حوزه است
  • بینش در محیطهای غیرقابل پیش بینی شکست می خورد

بینش نیازمند تخصص در آن حوزه است

یکی از مشکلاتی که سرمایه گذاران اولیه سگوی با آن مواجه شدند این بود که در حمل ونقل تخصص نداشتند. جابز در حوزه نرم افزار و سخت افزار ، بزوس در خرده فروشی های اینترنتی و دوئر در شرکت های نرم افزاری متخصص بودند. تحقیق اریک دین استاد دانشگاه رایس نشان داد که بینش تنها زمانی دقیق است که همراه با تجربه های بسیار در آن حوزه خاص باشد.

اگر در آن حوزه تخصص ندارید چه باید بکنید؟ دنیل کانیمان در کتاب «تفکر سریع و آهسته» توضیح می دهد که بینش از طریق یک فرآیند احساسی خودکار و سریع اتفاق می افتد.

در واقع راه حل این است که از تحلیل سنجیده تر و آهسته تر برای قضاوت استفاده کنید. برای مثال، رندی کومیسار، کارآفرینی که به سرمایه گذار تبدیل شد یکی از اولین شک کنندگان در سگوی بود. مانند بقیه، این وسیله نقلیه شخصی او را شگفت زده کرد. اما به عنوان یک غیر متخصص در زمینه حمل و نقل، احساسات عاطفی خود را کنار گذاشت و تحلیل گرایانه در مورد این محصول فکر کرد. او به این نتایج دست یافت:

بعید بود که سگوی جایگزین ماشین شود و بیشتر احتمال داشت که جایگزین راه رفتن شود. با اینکه این تکنولوژی تحسین برانگیز بود اما قابلیت استفاده محدودی داشت. قیمت ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلاری آن نیز، خارج از توان بیشتر مشتریان بود. قانع کردن افراد معمولی برای استفاده از سگوی نیازمند تغییر عظیمی در رفتار آنهاست. با بررسی بازارهای بالقوه دیگر مانند زمینهای گلف برای سگوی، برای او مبرهن نبود که نیاز به این دستگاه وجود دارد. زمین های گلف خودشان دارای دوچرخه های الکتریکی بودند. چه دلیلی باعث می شد بخواهند آن را تغییر دهند؟ زمانی که شما در یک حوزه مشخص تخصص ندارید، بسیار مهم است که در برابر وسوسه قضاوتهای شهودی مقاومت کنید و در عوض تحلیل گرایانه فکر کنید.

بینش در محیطهای غیرقابل پیش بینی شکست می خورد

تحقیق دنیل کانمان روانشناس و کارشناس تصمیم گیری گری کلین، نشان داده است که استفاده از بینش تنها در محیطهای قابل پیش بینی موفق است. برای مثال، بینش یا شهود دکترها در مورد بیماران یا آتش نشانها در مورد ساختمان هایی که دچار حریق شده اند دقیق و ارزشمند است. اما در حوزه های ذاتا غیرقابل پیش بینی مانند بازار سهام یا پیش بینی های سیاسی، بینش بی ارزش است. قبل از اینکه به بصیرت خود اعتماد کنید باید از خود بپرسید که آیا در یک حوزه قابل پیش بینی کار می کنید یا خیر.

 ٣. به دنبال نوع درست اشتیاق بروید

دین کامن با شور زیادی اعتقاد خود مبنی بر اینکه سگوی حمل و نقل را تغییر خواهد داد تبلیغ می کرد. او اظهار داشت که سگوی به مردم کمک می کند تا به طور ایمن در شهرهای پرجمعیت حرکت کنند و محیط زیست را از آلودگی نجات دهند. کاریزمای قدرتمند کامن کمک کرد تا سرمایه گذارانی برای این شرکت پیدا کند. آیلین لی، دستیار او در کلینر پرکینز در آن زمان بیان می کند که او شخصیت بسیار قدرتمندی دارد. تجربه و تخصص فنی و شور فوق العاده او نسبت به این مساله، وی را مسحور کرده بود».

شور و کاریزما، سرمایه گذاران را تحت تاثیر قرار داد، به ویژه آنهایی را که بر بینش خود تکیه داشتند. مطالعهی پروفسور شریل میتنس در دانشگاه نورث ایسترن نشان داد که سرمایه گذارانی که بیشتر بر بینش خود تکیه دارند تا تحلیل، بیشتر احتمال دارد تحت تاثیر کارآفرینان پرشور قرار گیرند و به آنها کمک مالی کنند.

مشکل این است سرمایه گذاران تحت تاثیر شور و اشتیاق، مهارت در زمینه پرزنت زبردستانه و داشتن یک شخصیت برونگرا قرار می گیرند که هیچ کدام از اینها تاثیری در موفقیت کارآفرینان ندارد. درونگراها و کسانی که توانایی ارائه قوی ندارند می توانند به همان اندازه درباره کار خود پرشور باشند، فقط نمی توانند حس خود را به خوبی عرضه کنند.

آسان است که در مورد یک ایده پرشور باشیم، اما مهم توانایی تبدیل آنها به واقعیت است. این بدین معناست که نه تنها ساخت محصول بلکه توانایی فروش آن به مشتری نیز مهم است و کارآفرین علاوه بر تلاش شبانه روزی خود باید تیمی فعال مثل خودش بتواند جمع کند.

۴.به دنبال تولید انبوه کمی باشید

یافتن ایده های موفق چالش برانگیز است. بهترین و شاید تنها راه حل امتحان کردن مقدار زیادی از ایده ها و دیدن این است که کدام یک اثرگذار هستند. دین سیمونتون روانشناس، متخصص در بهره وری خلاقانه دریافت که مبتکران موفق از نظر توانایی از همتایان خود بهتر نیستند؛ خیلی ساده آنها بیشتر کار می کنند، که شانس آنها را برای خلقی نوآورانه بالا می برد. بسیاری از تاریخ آفرینان فقط تولید کنندگان انبوه بوده اند:

موتزارت بیش از ۶۰۰ قطعه، بتهوون بیش از ۶۵۰ قطعه و باخ بیش از ۱۰۰۰ قطعه ساخته اند. اکثر این قطعات فوق العاده نیستند و گمنام مانده اند اما حجم انبوه کمک کرده است آنقدری شاهکار تولید شود که هرکدام از این آهنگسازان را به اسطوره تبدیل کند. پیکاسو بیش از ۱۸۰۰ نقاشی، ۱۲۰۰ مجسمه، ۲۸۰۰ ظرف سفالی و ۱۲۰۰ تابلو دارد؛ تنها تعداد کمی از آنها شاهکار محسوب می شوند.

مقالات اینشتین در رابطه با نسبیت عام و خاص، فیزیک را تغییر داد، اما بیشتر ۲۴۸ مقاله او اثر کمی داشتند.

سیمونتون متوجه شد که مبتکران بیشتر خلاقیت های نوآورانه خود را با تولید کمیت بیشتر به وجود آورده اند. تولید انبوه قابل پیش بینی ترین مسیر برای کار نوآورانه است زیرا نه تنها تمرین و مهارت را افزایش می دهد بلکه منجر به تجربه ایده های جدید می شود. تولید تعداد کمی ایده و به کمال رساندن آنها ممکن است به چند کار خوب منجر شود ولی نمی ترکاند!

۵.از همتایان خود بازخورد بگیرید

داستان در مورد منفی های کاذب در صنعت سرگرمی فراوان است. نمایش های تلویزیونی مانند ساینفیلد، فیلم هایی مانند جنگ ستارگان و ای تی و کتاب هایی مانند هری پاتر آنقدر غیر متعارف بودند که مدیران در وهله ی اول آنها را رد کردند. در تجارت، زیراکس تقریبا پرینتر لیزری را نابود کرد و آن را تبدیل به یک چیز به شدت گران و غیرکاربردی کرد. منفی های کاذب به دو دلیل در زمینه ایده های خلاقانه اتفاق می افتند:

خطرگریزی: مردم از اشتباه کردن می ترسند. برای آنها آسانتر است که به دنبال دلایلی بگردند که نشان میدهد یک ایده شکست می خورد تا اینکه ریسکی را بپذیرند که می تواند به موفقیت برسد، به ویژه اگر ایده عجیب یا نا آشنا باشد.

مقایسه گذشته: زمانی که یک ایده را ارزیابی می کنید، طبیعی است که تلاش کنید آن را با موفقیت های گذشته مقایسه کنید. مشکل این است که ایده های خلاقانه تجربه موفقیت در گذشته را نداشته اند!

برای مقابله با منفی های کاذب، ممکن است به نظر رسد که پرسیدن مستقیم از مشتریان و مخاطبان و آنچه آنها دوست دارند در گروههای متمرکز، ایده خوبی باشد. با این حال، گروههای متمرکز اشتباهات مشابه ریسک گریزی و مقایسه گذشته را دارند. در گروههای متمرکز، از شرکت کنندگان درخواست می شود ایده را ارزیابی کنند تا اینکه به سادگی آن را تجربه یا از آن لذت ببرند، اینکار آنها را در جایگاه یک مدیر و با همان ذهن ارزیاب قرار می دهد.

با این حال، گروهی وجود دارد که در شناسایی بهترین ایده سرآمد هستند: همتایان خلاق. در مطالعه ی جوستین برگ استاد دانشگاه استنفورد، هنرمندان و مدیران سیرک ویدیوی اجراهای Cirque de Soleil و سایر گروهها را رتبه بندی کردند و آن را با رتبه بندی عامه مردم مقایسه کردند.

هنرمندان سیرک زمانی که اجرای خود را ارزیابی می کردند، بیش از ارزش واقعی آن به آن نمره دادند (یک مثال برای سوگیری براساس اعتماد به نفس زیادی).

مدیران سیرک در پیش بینی های خود بی طرف تر و دقیق تر بودند اما هنوز خیلی خوب نبودند، به ویژه نسبت به ژستهای جدید (مثالی از ریسک پذیری و دیدگاه ارزش گذارانه).

 با این حال، همتایان هنرمندان سیرک در رتبه دادن حدودا دوبرابر دقیق تر از مدیران بودند و به مراتب کمتر اجراهای بزرگ نوآورانه را رد کردند.

۶.بارش فکری ایده ها برای بدست آوردن ساختار فکری خلاق

اگر شما یک همتای خلاق نیستید، راهی برای کاهش اثرات دیدگاه ارزش گذارانه وجود دارد: بارش فکری خلاق. در یک سری از آزمایش ها، برگ از شرکت کنندگان خواست موفقیت محصولات نوآورانه را پیش بینی کنند. برخی از محصولات به گونه ای طراحی شده بودند که نو و کارآمد باشند و برخی از آنها نو و غیر کار آمد.

از نخستین مشارکت کنندگان درخواست شد تا مانند مدیران فکر کنند و در شش دقیقه لیستی از معیارها برای ارزیابی محصولات جدید بسازند، اینکار آنها را در یک ذهنیت ارزش گذارانه قرار می داد. از دومین گروه مشارکت کنندگان درخواست شد تا در شش دقیقه ایده های خلاقانه تولید کنند. این تمرین آنها را در یک ذهنیت خلاقانه قرار می داد. گروه با ذهنیت ارزش گذارانه، در ۵۱٪ موارد ایده های نو و کارآمد را انتخاب کردند ولی گروه با ذهنیت خلاق در ۷۷٪ موارد ایدهی صحیح را انتخاب کردند.

زمانی که ایده های جدید را ارزیابی می کنید، اول برای شش دقیقه بارش فکری ایده ها را امتحان کنید تا خود را در وضعیت ذهنیت خلاق قرار دهید.

۷. از تجربه های متفاوت بیاموزید

 «اگر در حال ایجاد ارتباطات نوآورانه هستید، نباید همان سبد تجربه ای را داشته باشید که دیگران داشته اند» – استیو جابز.

ریک لودوین شاید دقیقا به دلیل اینکه در زمینه کمدی موقعیت کار نکرده بود توانست یکی از بزرگترین کمدی های موقعیت تاریخ را نشانه بگیرد. لودوین در بخش های گوناگون و ویژه کار کرده بود، این بدین معناست که او با قوانین و عرف کمدی های موقعیت محدود نشده بود. لودوین یادآور می شود که «لری (دیوید) و جری هرگز یک کمدی موقعیت ننوشته بودند و بخش من هرگز هیچ کمدی موقعیتی تولید نکرده بود. ما جفت مناسبی بودیم زیرا نمی دانستیم چه قواعدی را نباید زیر پا بگذاریم.

تحقیقات پروفسور اریک دین در حوزه های گوناگون نشان می دهد که تخصص زیادی در یک حوزه می تواند خلاقیت را از بین ببرد. در عوض، مقدار متوسطی از تجربه، ایده های خلاقانه بیشتری به ارمغان می آورد. شما به تجربه ی کافی نیاز دارید تا در یک کار وارد باشید اما نه خیلی زیاد که در ایده های غیر متعارف در شما بسته شود.

این دقیقا همان چیزی است که لودوین داشت. او در زمینه کمدی تجربه داشت، برای باب هوپ جوک نوشته بود و برای انواع نمایش های روزانه کمدی آیتمی تولید کرده بود. با این حال، او یک متخصص کمدی موقعیت نبود، بنابراین با تجربه ی ایده ها، جوکها و خط داستانهای غیرعادی ای که افراد متخصص در کمدی موقعیت هرگز آنها را لحاظ نمی کردند راحت بود. ریک لودوین، جری ساینفیلد و لری دیوید با یک تخصص نیم بند در کمدی، مهارت و تجربیات منحصر به فردی در خلق یک چیز مبتکرانه داشتند.

اشتباه کردن

خلاقیت به شما اجازه میدهد مرتکب اشتباه شوید. هنر این است که بدانید کدامیک را نگه دارید» – اسکات آدامز، خالق دیلبرت

خلاقیت نیازمند تمایل به اشتباه کردن است. شکست سگوی نباید مانند یک برچسب منفی بر روی کامن دیده شود. او همچنان سابقه ی قابل توجه و موفقیت آمیزی از اختراعات را دارد و همچنان بر روی موضوعات دیگر مانند بازوی پروتزی با استفاده از رباتیک پیشرفته و تصفیه کننده آب برای کشورهای در حال توسعه کار می کند که بدون نیاز به فیلتر میتواند آب را از هر منبعی تقطیر کند و می تواند از کود گاوها برای سوخت استفاده کند.

 برای اینکه یک خلاق موفق باشید بهترین راه پیش رو این است که تولید انبوده کنید و تمایل به اشتباه کردن داشته باشید. نوآوری فقط لازم است تا یکبار برای همیشه اتفاق افتد تا ارزش تلاش داشته باشد. از اینشتین تقریبا فقط به دلیل تئوری نسبیتش یاد می شود، نه برای هزاران ایده کوچکتر و مطالب منتشر شده که تاثیر کمی داشتند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =