Take a fresh look at your lifestyle.

کتاب نوپای ناب (۵)

167

بخش ۱: چشم انداز

 فصل اول – شروع شکست خوردن

 اریک رایس یک بار با شرکتی کار کرد که باور داشت میلیون ها نفر از محصول جدیدش استقبال خواهند کرد. این شرکت طرحش را بدون هیچ اشکالی اجرا ، زیرساخت های لازم برای کسب و کار را فراهم و کارمندهای لازم را برای موج جدید مشتری های مورد انتظارش استخدام کرد. اما پس از اینکه محصول پر عیبشان را روانه ی بازار کردند، مشتری هایی که انتظار داشتند هرگز محقق نشدند و سرمایه ی بسیار زیادی هدر رفت. به این ترتیب شرکت با تلاش و دقت زیاد یک طرح معیوب را اجرا کرد و شکست خورد. با وجود پیشرفت هایی که در کارآفرینی صورت گرفته است بسیاری از استارتاپ ها شکست می خورند. استارتاپ ها با سروصدای زیاد شروع می کنند اما خیلی زود شکست می خورند و ناپدید می شوند. محصولات جدید با زحمت بسیار زیادی ایجاد می شوند اما در نهایت هیچ کس از آنها استفاده نمی کند. این نوع شکست خوردن باعث اتلاف حجم زیادی از زمان، پول، انرژی و استعداد می شود. روش استارتاپ ناب از یک رویکرد سیستماتیک برای نوآوری استفاده می کند که خطر شکست خوردن را کاهش می دهد.

 پرتاب یک راکت فضایی در برابر راندن یک خودرو

 پرتاب یک راکت فضایی عملیات بسیار دشواری است که نیازمند برنامه ریزی بسیار دقیق و تنظیمات بسیار زیادی است. کوچکترین اشتباه در محاسبات می تواند منجر به فاجعه شود. در مقابل راندن یک خودرو مستلزم کنترل مداوم است. گاز دادن، چرخاندن فرمان و ترمز گرفتن به موقعیتی که فرد در آن قرار دارد بستگی دارد. یک گردش اشتباه منجر به فاجعه نمی شود، بلکه راننده خیلی ساده مسیرش را اصلاح می کند و دوباره به مسیر درست باز می گردد. متاسفانه بسیاری از استارتاپ ها مانند یک راکت فضایی عمل می کنند. آنها زمان بسیار زیادی برای ساختن یک محصول صرف میکنند و طرح های کسب وکار طولانی مدت می نویسند. آنها صبر می کنند تا محصول شان پیش از اینکه وارد بازار شود بی نقص باشد و ارائه ی محصول زمانی شکست می خورد که آنها می فهمند فرضیات شان درباره ی مشتری، محصول یا بازار اشتباه بوده است. استارتاپ ها به جای اینکه طرح های پیچیده با فرضیات زیاد ایجاد کنند باید همچون هدایت یک خودرو رفتار کنند و به طور مداوم خود را با بازخوردهایی که از مشتری ها و بازار می گیرند هماهنگ سازند.

ریشه های مدیریت ناب

روش استارتاپ ناب براساس اصول تولید ناب که نخستین بار توسط تایچی اونو و شیگئو شینگو در شرکت تویوتا توسعه پیدا کردند ایجاد شده است. تولید ناب به دنبال حذف اتلاف در هنگام تولید یک محصول با کیفیت بالا است. در تولید ناب از تکنیک های زیر استفاده می شود:

  • دسته های کوچک
  • تولید سر وقت
  • کنترل موجودی
  • شتاب بخشیدن به زمان چرخه
  • مشخص کردن فعالیتهای ارزش آفرین در مقابل اتلاف

استارتاپ ناب این مفاهیم را در استارتاپش به کار می گیرد.

چشم انداز، استراتژی و تولید

یک استارتاپ مجموعه ای از فعالیتها است که شامل ایجاد چشم انداز، توسعه ی محصول، فروش و بازاریابی،

Scale پذیری، توزیع و طراحی سازمانی است. در این روش تصمیمات بسیار مهمی باید گرفته شود از جمله:

چه زمانی باید برای محصول، برنامه ریزی و زیرساختها سرمایه گذاری کرد.

چه زمانی باید به تنهایی کار کرد و چه زمانی باید شریک داشت. چه زمانی باید به بازخوردهای مشتری ها پاسخ داد و چه زمانی باید آنها را نادیده گرفت. چه زمانی باید رشد کسب و کار را افزایش داد و به اصطلاح اسکیل کرد. با این میزان فعالیت های مختلف یک استارتاپ چگونه می تواند به درستی تصمیم گیری کند؟ چارچوب زیر به شما کمک می کند که این فعالیتها را سازماندهی کنید:

چشم انداز

چشم انداز، بنیان یک کسب وکار، دلیل وجود آن و هدف نهایی فعالیتهایی است که انجام می شود. چشم انداز به ندرت تغییر می کند.

چشم انداز

 استراتژی چگونگی دست یابی به چشم انداز است. استراتژی شامل معماری مدل کسب وکار، ساختن مسیر تولید محصول و پاسخ دادن به بازار و رقبا است. گاهی وقتها لازم است که استراتژی تغییر کند یا چرخشی در آن صورت بگیرد.

محصول

محصول نتیجه ی نهایی است که توسط چشم انداز و استراتژی تولید می شد. محصول به طور مداوم در حال تغییر و تحول است.

در روش استارتاپ ناب با توجه به داده ها و بازخوردهای دریافتی محصولات به طور مداوم در حال تغییر هستند. اگر برخورد مشتری ها همیشه منفی باشد می تواند نشانه ی این باشد که استراتژی اشتباه است و منجر به تغییر استراتژی شود (درباره ی تغییر استراتژی در فصل ۸ چیزهای بیشتری یاد می گیرد).

انتظار مقاومت سازمانی

 روش استارتاپ ناب معمولا مستلزم تکنیک های نامتعارف و عجیب است. هنگامی که شرکت ها شروع به استفاده از روش استارتاپ ناب می کنند در نگاه اول این تکنیک ها به نظر ناکارآمد می رسند. برخی از تکنیک ها مانند کار کردن در دسته های کوچک خلاف روشهای مرسوم به نظر می رسند و کارمندان تمایل دارند به روشهای قدیمی کارها را انجام دهند تا کارآمدی شان را حفظ کنند. اما لازم است که کسب وکارها باروری را به شیوه های دیگری اندازه گیری کنند. هدف استارتاپ این است که در کوتاه ترین زمان ممکن بتواند محصول مورد نیاز مشتری ها، که حاضرند برای آن پول پرداخت کنند را مشخص کند. همه ی کارهای دیگر اتلاف وقت است.

 نکته ی کلیدی این است که به این چرخه ی بازخورد شتاب بدهید و تا جایی که امکان دارد با سرعت و کارایی چیزهای تازه یاد بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + پانزده =