Take a fresh look at your lifestyle.

بیست راه استفاده از روان شناسی رنگ ها

144

هنگامی که تصمیم به طراحی دکوراسیون خانه دارید، به احتمال زیاد روشهای مختلفی را پیش می گیرید. ممکن است اشیا و رنگهای ساده ای را | انتخاب کنید یا از الگوها و زمینه های جذاب و با شکوه برای دکوراسیون خانه خود استفاده کنید. با این حال، رنگ، عنصر قدرتمندی در دکوراسیون داخلی است که می تواند بسیار الهام بخش باشد و برای فضایی ساده و معمولی حال وهوایی ویژه و جلوهای جذاب ایجاد کند. به ویژه هنگامی که از رنگها در دکوراسیون داخلی و خارجی خانه استفاده میشود. روان شناسی رنگ، راه بسیار خوبی برای ایجاد یک  خانه سالم و زیباست.

در اینجا ۲۰ راه برای استفاده از روان شناسی رنگها در دکوراسیون خانه به شما معرفی می شود.

١- ایجاد توهم در فضا با رنگ های روشن: اگر می خواهید خانه شما از آنچه واقعا هست بزرگتر به نظر برسد توصیه میکنیم از رنگهای روشن و پرجنب و جوش مثل زرد و پوست تخم مرغی برای وسعت بخشیدن به فضای داخلی وخارجی خانه خود استفاده کنید. به عنوان یک هشدار، لازم است به شما بگوییم که در این مورد از رنگ سفید استفاده نکنید؛ زیرا این رنگ هرچند که بر فضا می افزاید، اما باز نمی تواند به اندازه رنگهای تینت (مایه های روشن از یک رنگ) موثر واقع شود.

٢- تا حد امکان سعی کنید به جای رنگهای ساده که اسم آنها تک کلمه ای است، از رنگ های ترکیبی که اسمی دو قسمتی دارند و نوع آنها کاملا در اسمشان توصیف شده است، استفاده کنید. در این صورت دکوراسیون خانه شما حرفه ای تر و منحصر به فرد به نظر خواهد رسید، برای مثال سبز جنگلی یا سفید پوست تخم مرغی

۳- در آشپزخانه خود با کمک رنگ قرمز ایجاد اشتها کنید: نشان داده شده است که قرمز در اکثر افراد ایجاد اشتها می کند و این یکی از مهم ترین دلایلی است که اغلب رستوران ها از رنگ قرمز در قسمتهای زیادی از دکوراسیون خود استفاده می کنند. از این رو توصیه میکنیم برای افزایش اشتهای فرزندان و اعضای خانواده خود از رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه تان استفاده کنید، این رنگ را می توانید مثلا با کرکره پنجره و کابینت های بژ هماهنگ سازید.

۴- رنگ آمیزی سالن انتظار و ورودی خانه را به نحوی با رنگ آمیزی دکوراسیون خارجی و داخلی خانه هماهنگ کنید؛ یکی از بهترین راهها برایینکه به میهمانان شما احساس شگفتی دست دهد، این است که برای رنگ دکوراسیون ورودی خانه خود، رنگ اصلی دکوراسیون خارجی منزل را با رنگ اسلی دکوراسیون داخلی خانه خود بیامیزید یا مقداری از رنگ اصلی دکوراسیون خارجی خانه را در دکوراسیون ورودی تان قرار دهید، این کار میتواند تاثیر بسیار خوبی روی افراد در هنگام ورود داشته باشد.

۵- در زمستان خانه خود را با رنگها گرم کنید. با استفاده از رنگهای قرمز، نارنجی و زرد در طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود، به خصوص در زمستان، فضای خانه خود را گرم و صمیمی سازید و از میهمانان خود به گرمی استقبال کنید. اگر قصد فروش خانه تان را در زمستان دارید، حتما این نکته را مد نظر داشته باشید و به آن عمل کنید.

 ۶- فضای خانه را در تابستان با کمک رنگهای سرد خنک سازید. : در امتداد خطوط همان رنگ های گرم در پاییز، رنگ های سرد به ویژه آبی می تواند خانه شما را در تابستان باطراوت، خنک و تمیز نشان دهد. اگر در تابستان قصد انجام پروژه نقاشی خانه خود را دارید حتما استفاده از رنگ های سرد را در نظر داشته باشید.

 ۷- از رنگ هایی که از آنها خاطره دارید استفاده کنید: روان شناسان رنگ معتقدند که اگر افراد از رنگ هایی که آنها را یاد دوران کودکی شان می اندازد و از آنها خاطرات خوبی دارند در خانه به ویژه در آشپزخانه استفاده کنند، آن رنگ میتواند تداعی کننده خاطرات باشد و حال و هوا و احساس خوشایندی را برای آن فضا ایجاد کند.

اگر نمی توانید رنگهای موجود در خانه ای را که دوران کودکی خود را در آن سپری کرده اید به یاد آورید بدانید که ترکیب قرمز و زرد می تواند ترکیب خوبی برای آشپزخانه شما باشد.

 ٨- از رنگ های آرامش بخش برای فضاهای استراحت استفاده کنید رندهای خنک و ملایم برای فضاهایی مثل اتاق خواب می تواند جوی راحت و تسکین دهنده ایجاد کند. برای چنین فضاهایی از طیف های مختلف رنگ آبی، سبز و حتی بنفش برای به آرامش رسیدن خود استفاده کنید. اگر از این تکنیک استفاده می کنید باید بدانید هرچه رنگ انتخابی شما تیره تر باشد تاثیرش واضح تر خواهد بود.

٩- با ترکیب حالات مختلف، اتاق ورزشی جسور داشته باشید. اگرچه ممکن است رنگ قرمز رنگی پرانرژی و مناسب برای اتاق ورزش به نظر برسد اما در واقع استفاده از مقدار زیادی رنگ قرمز در اتاق ورزش می توان بیش از حد فضا را گرم و آزار دهنده کند. توصیه می کنیم برای رنگ آمیزی دیوارهای اتاق ورزش، از ترکیبی متعادل مانند ترکیب زرد و آبی استفاده کنید. همچنین اگر تمایل به داشتن فضایی خنک و تسکین دهنده در اتاق ورزش دارید ترکیب سبز – آبی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

۱۰- اگر فشار خون بالا دارید رنگ قرمز را از خود دور نگه دارید: گرچه قرمز در دکوراسیون آشپزخانه سبب افزایش اشتها می شود اما طیفهای تیره تر آن سبب افزایش فشار خون نیز خواهد شد. به افرادی که دچار مرض فشار خون هستند، استفاده از این رنگ به ویژه طیفهای تیره آن توصیه نمی شود. چنین افرادی اگر علاقه زیادی به رنگ قرمز دارند بهتر است؛ کمتر از، طیفهای روشن تر آن، استفاده کنند.

۱۱ با استفاده از رنگی آشنا در سرویس بهداشتی، خود را دوست داشتنی تر .مد: توجه کنید که اگر رنگی وجود دارد که تمایل زیادی دارید اکثر لباسهای .ود را به آن رنگ بخرید، توصیه میکنیم از همان رنگ نیز برای سرویس بهداشتی استفاده کنید یا اگر از رنگی متنفرید هیچ لباسی به آن رنگ برتن اسید، هرگز از آن برای دکوراسیون سرویس بهداشتی نیز استفاده نکنید. مسلم شما انتظار دارید زمانی که در آینه سرویس بهداشتی به خود نگاه می کنید احساس خوبی به شما دست دهد و رنگی که در زمینه تصویر شما در این خودنمایی می کند، می تواند بسیار در این احساس نقش داشته باشد.

۱۲- تمرکز در اتاق کار با رنگ سبز: رنگ سبز در دکوراسیون اتاق کار سبد میشود تمرکز شما بر کاری که انجام میدهید چندین برابر شود و درنتیجه سرعت بیشتری کار خود را به اتمام می رسانید و میتوانید دقایق بیشتری را د کنار اعضای خانواده خود سپری کنید. دیوارها را با سبز ملایم رنگ آمیزی کنید رنگهای هماهنگ دیگری را نیز در در کوراسیون جای دهید. مراقب باشید که استفاده بیش از حد از طیف های رنگ سبز، اتاق کار خود را به جنگل تبدیل نکیند

۱۳- از رنگ ارغوانی محتاطانه استفاده کنید: اگرچه رنگ بنفش و ارغوان سمبل سلامت و احساسات عاشقانه است، اما از این رنگ به مقدار زیاد در طبیعت مشاهده نمیشود و تنها جنبه دکوراتیو و هنری دارد. اگر شما واقعا وجود این رنگ در دکوراسیون خود تمایل دارید، تنها مقداری از آن را در کا رنگ های طبیعی قوی مانند زرد و سبز استفاده کنید.

 ۱۴- برای ایجاد جلوهای طبیعی در خانه، از رنگ قهوه ای استفاده کنید: جلوه چوب یا چرم را دوست دارید و می خواهید دکوراسیون خانه شما جلودطبیعی داشته باشد از رنگ قهوه ای در دکوراسیون خانه تان استفاده کنید. البته رنگ قهوه ای ممکن است در برخی از افراد ایجاد افسردگی کند.

۱۵- شما می توانید از رنگ مشکی در کنار سفید برای هر فضایی در خانه استفاده کنید. تنها مشکل استفاده از رنگ سیاه در دکوراسیون این است که سبب میشود فضا تنگ تر به نظر رسد. یکی از ایده های زیبا برای دکوراسیون اتاق خواب با رنگ سیاه این است که سقف اتاق را با رنگ مشکی رنگ آمیزی کنید و از نور پردازی ستاره ای روی سقف استفاده کنید. در این صورت دکوراسیونی با زمینه و موضوع شب در اتاق خواهید داشت. ۱۶- استفاده از رنگ صورتی برای رسیدن به آرامش در اتاق مدیتیشن: اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که میتوانید در خانه خود فضایی جداگانه را به اتاق مدیتیشن یا تمرکز اختصاص دهید، باید بگوییم بهترین و مناسب ترین رنگ برای این فضا رنگ صورتی است. اغلب باشگاه های ورزشی از این رنگ در رخت کن تیم حریف استفاده می کنند تا انرژی افرادی که پس از ورزش برای تعویض لباس به آن جا میروند منفعل شود و آرام بگیرند.

۱۷- رنگ زرد، رنگ خوش بینی و نشاط: زرد رنگ خورشید است و میتواند فضا را به محیطی آفتابی و گرم تبدیل کند، همانطور که می توانید حدس بزنید، می تواند رنگ بسیار مناسبی برای اتاق آفتاب باشد. توصیه می کنیم از رنگ زرد حتما در دکوراسیون فضای ورودی خانه تان استفاده کنید تا استقبالی گرم از میهمانان شما به عمل آید و آنها بتوانند دیدی روشن و مثبت به خانه شما پیدا کنند.

۱۸- چرا اغلب وسایل حمام و سرویس بهداشتی سفید است: سفید نه تنها نماد تمیزی و پاکیزگی است، بلکه نظافت و تمیز کردن وسایل وعناصری که رنگ سفید دارند نیز بسیار آسان تر است. رنگ سفید هر گونه کثیفی را به سرعت نشان میدهد و شما میتوانید آن را بدون ترس از بین رفتن رنگ وسیله بشویید و از بین ببرید و همواره سرویس بهداشتی تمیز و درخشانی داشته باشید.

۱۹- زمانی که از همه جا ناامید شدید به طبیعت بنگرید: هنگامی که برای نقاشی خانه خود از روان شناسی رنگها استفاده می کنید به یاد طبیعت باشید و از ان الهام بگیرید. رنگ های موجود در طبیعت می تواند بهترین راهنما برای انتخاب رنگها در دکوراسیوان داخلی برای شما باشد. ۲۰- برای اتاق بیمار یا کودک مبتلا به آسم روی رنگ نارنجی حساب کنید: رنگ نارنجی می تواند سبب بهبود عملکرد ریه و افزایش انرژی شود. نارنجی ملایم برای کسانی که دوره نقاهت بعد از بیماری را می گذرانند یا دچار مشکلات ریوی هستند می تواند بسیار مفید باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =